Fotogaléria - Indie - Qutb Minar

Autor Jago. Fotogaléria vytvorená 16. 12. 2012 Ne 16:46.

Archeologický areál Qutb Minar, zapsaný na listině světového dědictví UNESCO, leží v Mehrauli asi 15 km od Dillí a byla to první památka, kterou jsme po příletu do Indie v březnu 2012 navštívili.

Na přelomu 12. a 13. století se severní Indii zformoval první muslimský stát, Dillíský sultanát. A co by byli muslimové bez mešity? Kutbuddín Aibak (Qutb-ud-din Aibak), první vládce Dillíského sultanátu, proto začal v roce 1192 stavět v Lalkotu, prvním ze sedmi legendárních dillíských měst, první mešitu v Indii, nazvanou Quwwat-ul-Islam (Moc islámu). Ve stavbě pokračovali i jeho následníci. Stavebního materiálu bylo dost, poskytly ho zde stojící hinduistické a džinistické chrámy, které byly bez milosti rozebrány. Ke stavbě byli využiti i místní řemeslníci a umělci.

Poznámka: Z naučné cedule jsem se dozvěděl, že město Lalkot na rozdíl od ostatních měst, která byla postavena a po jisté době opuštěna, zůstalo vedoucím městem. Stalo se to v Lalkotu, kde Razíja, první sultánova žena, bez ohledu na existující politické, sociální a náboženské zvyky obsadila trůn a stala se jedinou sultánkou v historii dillíského sultanátu. Později se dokonce odvážila odložit svůj závoj (purdah) a objevila se v audienční síni v mužském oděvu. S odhaleným obličejem usedala též na válečného slona a vodila své vojsko do bitev. Její vláda nebyla lehká. Musela potlačit mnohá spiknutí a nakonec v roce 1240 zahynula spolu se svým manželem v bitvě s jedním ze svých bratrů.

Mezi hlavní památky areálu patří věž Qutb Minar, mešita Quwwat-ul-Islám, vstupní brána Alai Darwaza, železný sloup, hrobky sultána Iltutmiše a imáma Zamina a další. Obešli jsme, co se dalo.

Ruiny mešity Quwwat-ul-Islam

Mešita Quwwat-ul-Islam

Mešita Quwwat-ul-Islam

Mešita Quwwat-ul-Islam

Interiér mešity Quwwat-ul-Islam

Hrobka sultána Iltutmiše - kenotaf

Brána Alai Darwaza

Hrobka imáma Zamína, v pozadí brána Alai Darwaza

Alai Minar

Tahle zvířátka


Rubriky

Najnovšie komentáre

Fotogalérie

    Náhodná fotografia

    Prejdite na fotografiu Obrázek č. 32

    Všetky fotogalérie


    Obľúbené adresy    Služobný vchod