Fotogaléria - Vila Hohenhof

Autor Jago. Fotogaléria vytvorená 6. 5. 2016 Pia 13:39.

Secesní vila Hohenhof

Tuto vilu nechal postavit v letech 1906 – 1908 mecenáš a kulturní reformátor Karl Ernst Osthaus (1874 – 1921) ve vestfálském průmyslovém městě Hagen-Eppenhausen podle návrhu belgického malíře, návrháře a architekta Henryho van de Velde. Vila Hohenhof sloužila jako obytný dům jeho rodiny a současně jako tzv. Gesamtkunstwerk.

Poznámka: Při přípravě této galerie jsem vycházel z německých pramenů a překlad slova Gesamtkunstwerk, jímž je vila charakterizována, mi nadělal problémy. Ve slovníku jsem je nenašel, i zeptal jsem se odborníka, JV Krále Rucoly (NNŽV), který je mimo jiné výtvarným umělcem a současně žije v téměř německy mluvícím prostředí. Odpověděl mi: Nakoľko majú páni teoretici, kritici a i tvorcovia na mysli umelecké dielo, ktoré spája viacero prvkov, alebo presnejšie viacero druhov, odvetví, umeleckých disciplín v jednom celkovom diele. Pre „Gesamtkunstwerk“ by najlepšie pasovalo: komplexný, syntetický alebo symbiózny výtvor umenia, umení – niečo ako súhrn, alebo „súhrnné umelecké dielo“. Takže vlastně něco jako „all in one“.

Jak dále uvidíme, van de Velde po konzultaci s Osthausem navrhl a vytvořil skutečně komplexní umělecké dílo od vlastní stavby až po nábytek, nástěnné dekorace a podlahové krytiny, svítidla a látky, nádobí a příbory. Osthausovou snahou bylo učinit z vily centrum umělecké komunity a v blízkosti vily plánoval výstavbu 16 vil tzv. Umělecké kolonie (Künstlerkolonie) Hohenhagen. Záměr se díky válce nepodařilo zcela naplnit, do roku 1921 byly postaveny pouze tři vily a devět řadových domů, které obývali známí umělci, které si Osthaus pozval.

Další historie vily je zajímavá. Od roku 1920 byla v její části umístěna Osthausem iniciovaná reformní škola, ale ta zde byla pouze jeden rok. Od roku 1924 do roku 1930 zde byla prosperující tkalcovna (Handweberei Hohenhagen), která se v roce 1930 přestěhovala do Brém a jejíž jméno se udrželo až do jejího uzavření v roce 1965. Osthausova rodina prodala v roce 1927 vilu i s pozemky městu Hagen s tím, že bude zachován její charakter. V roce 1933 ji město převedlo na nacistickou NSDAP, která zde zřídila školicí středisko pro župní správu. Na konci války byl ve vile lazaret a v letech 1946 – 1962 ženská klinika. V letech 1963 – 1976 zde sídlila Pedagogická univerzita Hagen. Po rozsáhlé rekonstrukci byla poté vila Hohenhof zpřístupněna veřejnosti jako umělecké architektonické dílo.

Karl Ernst Osthaus

Vila Hohenhof

Severní část,

Vila od východu

Vila od jihu,

Pohled od západu na zahradní část

Okenní mříže

Zimní zahrada

Der Auserwählte - Vyvolený

Osthausova pracovna

Toaletní stolek

Secesní ložnice

Barový pult v suterénu

Drobný nábytek

Vitráže na točitém schodišti

Přiznám se, že nevím,

Secesním umývadlem


Rubriky

Najnovšie komentáre

Fotogalérie

    Náhodná fotografia

    Prejdite na fotografiu Zlatá fontána /Mag Zub/

    Všetky fotogalérie


    Obľúbené adresy    Služobný vchod