Fotogaléria - Mexiko 2011 - pevnost Tulum

Autor Jago. Fotogaléria vytvorená 18. 3. 2013 Po 22:04.

Na pobřeží Karibiku leží velice malebné mayské město – Tulum.

Tulum je snad jediné mayské město, které bylo opevněné. Leží na východním pobřeží Yucatanu ve státě Quintana Roo. Ze strany od moře jej chrání dvanáct metrů vysoké útesy, na nichž stojí, a co nechrání moře, to chrání silné zdi vysoké 3 – 5 metrů a silné až 7 metrů.

Historie Tulumu

Město dosáhlo největšího rozkvětu ve 13. – 15. století a je to tedy jedno z pozdějších mayských sídlišť. Na rozdíl od ostatních měst, která byla (z většinou neznámých důvodů) opuštěna ještě před příchodem Španělů, byl obydlen ještě na počátku 16. století. Obyvatelé opustili Tulum až asi 75 let po konkvistě, a to pravděpodobně díky nemocem, kterými je dobyvatelé obšťastnili, ale i pak jej navštěvovali náboženští poutníci.

Bylo to významné obchodní středisko. Na pláži mohli přistávat obchodníci a nejvyšší budova – El Castillo – sloužila také jako maják. V tzv. postklasickém období začali Mayové používat velké námořní kanoe, dlouhé 20 – 25 metrů, což způsobilo revoluci v jejich obchodě. Do té doby mohli obchodovat jen s tím, co unesli na svých hřbetech. Nepoužívali vozy ani nákladní zvířata, a to z jednoduchého důvodu: žádná domestikovatelná zvířata vyhovujících parametrů na jejich teritoriu nežila a zkuste zapřáhnout tapíra nebo jaguára.

Stavby

Mayové stejně jako ostatní středoameričtí indiáni se museli při výstavbě obejít bez vyspělých technologií. Neměli ani kovové nástroje, ani kladky. Tvrdí se, že neznali ani kolo, ale zdá se, že tomu tak nebylo, alespoň to naznačuje nález dětské hračky s kolečky. Co jim však nechybělo, byly pracovní síly a vhodný materiál. Stavěli převážně z vápence, který se dal opracovat i kamennými nástroji (obsidián), znali a používali hojně vápennou maltu a štuk. Jejich stavby včetně největších pyramid byly omítnuté (štukované) a barevné – používala se červená, modrá a bílá barva. Zachovaly se ovšem pouze kamenné stavby, běžná obydlí se stavěla ze dřeva či z vepřovic a byla pokrývána došky z palmových listů.

Tulum je postaven v tzv. stylu východního pobřeží. Stavby jsou poměrně jednoduché, postavené na vyvýšeném podkladu, vchod do svatyně je úzký a využívají se opěrné sloupy. Horní část mezi římsami je zdobena plastikami, zpravidla zpodobňující tzv. Sestupujícího boha.

Samotný archeologický areál není příliš velký, ale je velice pěkný. Podívejte se, co všechno se v Tulumu dochovalo. Okukovat stavby však můžeme jen zvenčí, protože jejich interiéry jsou veřejnosti od jisté doby nepřístupné a podlézat provazy není dobré.

P.S. Po procházce galerií doporučuji hlt tequily.

El Castillo

Yucatan

Plánek Tulumu

Mayští plavci u Tulumu /z naučné cedule/

Tulum – El Castillo. Kresba F. Catherwooda z roku 1843

Část hradeb.

Chrám boha větru

Casa del Cenote

Severozápadní dům

Casa de las Columnas /Dům sloupů/

El Palacio

Chrám fresek /část naučné cedule/

Chrám sestupujícího boha /Templo del Dios Descendente/

El Castillo

Leguán černý, Ctenosaura similis /Iguana similis/


Rubriky

Najnovšie komentáre

Fotogalérie

    Náhodná fotografia

    Prejdite na fotografiu Myslí se i na japonské turisty,

    Všetky fotogalérie


    Obľúbené adresy    Služobný vchod