Fotogaléria - Sicílie 2013 - Catania

Autor Jago. Fotogaléria vytvorená 12. 1. 2014 Ne 16:52.

Konec roku 2013 jsme strávili na Sicílii. První den jsme přiletěli do Catanie (Katánie) a její prohlídce jsme věnovali něco hodin.

Město založili Řekové v rámci kolonizace Sicílie již v 8. století př. n. l. Jako na celém ostrově, i zde se střídali různí vládci. Jeden čas vládlo Karthágo, po vítězné 1. punské válce 600 let Řím, po něm Vandalové a Ostrogóti, následovala Byzantská říše a od 9. století n. l. Arabové. Ti zde pobyli asi 200 let a podlehli teprve po třicet let trvajících bojích Normanům. Normany vystřídal Jindřich VI., císař Svaté říše římské (z dynastie Štaufů) a jeho syn Fridrich I. (původce Zlaté buly sicilské). Ve 13. století dobyl Sicílii aragonský král Pedro III. a ta bylo po nějaké době připojena k Aragonii, krátký čas zde vládli i Habsburkové a savojská dynastie. V roce 1816 se Sicilské království spojilo s Královstvím neapolským, čímž vzniklo tzv. Království obojí Sicílie. Garibaldi připojil v roce 1860 Sicílii k Itálii, ale Sicilané to nelibě nesli a dá se říct, že se s tím nesmířili dodnes. Osobně mě např. překvapilo, když se o půlnoci na Nový rok nehrála italská hymna, ale pochod Radeckého a na italskou hymnu snad ani nedošlo.

Catania je po Palermu druhé největší sicilské město. Leží na úpatí Etny a tektonických rozmarů si už několikrát řádně „užilo“. Z historických záznamů vyplývá, že bylo celkem sedmnáctkrát pokryto lávou, pod níž zmizelo původní řecké a na jeho místě později postavené římské město. Výrazně poničeno bylo katastrofálními zemětřeseními v letech 1169 a 1693 a v roce 1669 se stalo obětí mohutné erupce Etny, po níž toho ve městě mnoho nezbylo. Bylo však opět vybudováno a mnoho budov, které vznikly v poměrně krátkém období po katastrofě, je barokních. Několik jsme jich obešli a k prohlídce zvu i vás.

Etna

Jeden z vedlejších kráterů Etny,

Lávové pole na svahu Etny.

Katedrála (Duomo, Duomo di Catania, Cattedrale di Sant'Agata)

Duomo

Hlavní oltář byl sice zahalen,

Duomo

Palazzo del Seminario dei Chierici.

Radnice - Palazzo degli Elefanti, Palazzo municipale.

Pěkné krakorce

Fontána Amenano (Fontana dell'Amenano)

Porta Garibaldi (dříve Ferdinandea)

Castello Ursino.

Po vnější obhlídce zámku

Pomník na náměstí sv. Františka z Assisi.

Chiesa di San Nicolò l'Arena

Chiesa di San Nicolò l'Arena

Odeon

Římské divadlo

Římské divadlo.

Římské divadlo,

Římské divadlo,

Římské divadlo,

Drze jsme nakoukli


Rubriky

Najnovšie komentáre

Fotogalérie

    Náhodná fotografia

    Prejdite na fotografiu Klášter Nanebevzetí Panny Marie

    Všetky fotogalérie


    Obľúbené adresy    Služobný vchod