Fotogaléria - Irsko 2014 - Giant's Causeway

Autor Jago. Fotogaléria vytvorená 29. 9. 2014 Po 22:51.

Giant's Causeway čili Obrův chodník (irsky Clochán an Aifir nebo Clochán na bhFomhórach) je přírodní památka prvního řádu. Nalézá se na pobřeží Atlantiku v hrabství Antrim v Severním Irsku (Ulsteru), jen pár kilometrů od města Bushmills, kde se mimo jiné vyrábí výtečná whiskey.

Z geologického hlediska se jedná o sloupcový rozpad bazaltu, což je vyvřelá hornina. Podobný útvar, tzv. Kamenné varhany, se nachází i v České republice. Kdo má zájem, může si o Obrově chodníku počíst i česky ve Wikipedii. Upozorňuji pouze, že zde uvedená informace o volném vstupu už neplatí, vybírá se dosti nevybíravě vstupné ve výši osmi liber a padesáti pencí sterlingů a neposkytují se žádné slevy.

K Obrovu chodníku se váže několik pověstí. Nám se zalíbila tahle, kterou jsme si nastudovali den předem v hotelovém průvodci: Irský obr Fionn mac Cumhaill (též Finn MacCool, prostě Finn) se rozhodl, že se pustí do boje s obrem jménem Benandonner, který žil ve Skotsku, a to vcelku nedaleko. Protože to však bylo za mořem, postavil si gigantický chodník, aby se k němu dostal. Když dorazil do Skotska, zjistil, že Benandonner spí. Naštěstí, protože když ho Finn spatřil, zděsil se jeho velikosti a honem se vrátil domů.

Benandonner se po čase probudil, uviděl chodník a bylo mu všechno jasné. I vydal se po něm s tím, že tomu Irovi ukáže. Finn ho však zahlédl už z dálky a už už začal zdrhat, jenže pak se do věci vložila jeho manželka. Navlékla mu dětské šaty a položila ho do postýlky. Když pak Benandonner přidusal, oznámila mu, že Finn není doma a vyzvala ho, aby tolik nedupal, že jí vzbudí děcko. Benandonner nakoukl do postýlky a zděsil se při představě, jak asi musí být veliký dospělý Finn, když má tak velké dítě. Stáhl ocas (v angl. originále: He turned his tail), mazal zpátky do Skotska a cestou Finnův chodník pobořil.

Tak se pojďte podívat, po čem oba hrdinové šlapali.

Plánek místa

Začátek cesty

Pobřeží na začátku cesty.

Pobřeží o kus dál.

První zastavení.

Velbloud

Aha, tady je!

Další zastavení.

A zase pobřeží.

... a moře.

Tady někde

Pokračujeme podle moře.

Chodník už je na dohled.

Plánek hlavní atrakce,

Skála v pozadí

Sloupcový kopeček.

Pěkná dlažba, že?

A další sloupy...

... a další balvany.

Obrova brána

Nevypadá špatně.

Obrovy varhany.

Obrova bota

Zde skončila modrá trasa

Jsme nahoře


Rubriky

Najnovšie komentáre

Fotogalérie

    Náhodná fotografia

    Prejdite na fotografiu Takhle vypadám v celku

    Všetky fotogalérie


    Obľúbené adresy    Služobný vchod