Fotogaléria - Irsko 2014 - Giant's Causeway

Autor Jago. Fotogaléria vytvorená 29. 9. 2014 Po 22:51.

Giant's Causeway čili Obrův chodník (irsky Clochán an Aifir nebo Clochán na bhFomhórach) je přírodní památka prvního řádu. Nalézá se na pobřeží Atlantiku v hrabství Antrim v Severním Irsku (Ulsteru), jen pár kilometrů od města Bushmills, kde se mimo jiné vyrábí výtečná whiskey.

Z geologického hlediska se jedná o sloupcový rozpad bazaltu, což je vyvřelá hornina. Podobný útvar, tzv. Kamenné varhany, se nachází i v České republice. Kdo má zájem, může si o Obrově chodníku počíst i česky ve Wikipedii. Upozorňuji pouze, že zde uvedená informace o volném vstupu už neplatí, vybírá se dosti nevybíravě vstupné ve výši osmi liber a padesáti pencí sterlingů a neposkytují se žádné slevy.

K Obrovu chodníku se váže několik pověstí. Nám se zalíbila tahle, kterou jsme si nastudovali den předem v hotelovém průvodci: Irský obr Fionn mac Cumhaill (též Finn MacCool, prostě Finn) se rozhodl, že se pustí do boje s obrem jménem Benandonner, který žil ve Skotsku, a to vcelku nedaleko. Protože to však bylo za mořem, postavil si gigantický chodník, aby se k němu dostal. Když dorazil do Skotska, zjistil, že Benandonner spí. Naštěstí, protože když ho Finn spatřil, zděsil se jeho velikosti a honem se vrátil domů.

Benandonner se po čase probudil, uviděl chodník a bylo mu všechno jasné. I vydal se po něm s tím, že tomu Irovi ukáže. Finn ho však zahlédl už z dálky a už už začal zdrhat, jenže pak se do věci vložila jeho manželka. Navlékla mu dětské šaty a položila ho do postýlky. Když pak Benandonner přidusal, oznámila mu, že Finn není doma a vyzvala ho, aby tolik nedupal, že jí vzbudí děcko. Benandonner nakoukl do postýlky a zděsil se při představě, jak asi musí být veliký dospělý Finn, když má tak velké dítě. Stáhl ocas (v angl. originále: He turned his tail), mazal zpátky do Skotska a cestou Finnův chodník pobořil.

Tak se pojďte podívat, po čem oba hrdinové šlapali.

Plánek místa

Začátek cesty

Pobřeží na začátku cesty.

Pobřeží o kus dál.

První zastavení.

Velbloud

Aha, tady je!

Další zastavení.

A zase pobřeží.

... a moře.

Tady někde

Pokračujeme podle moře.

Chodník už je na dohled.

Plánek hlavní atrakce,

Skála v pozadí

Sloupcový kopeček.

Pěkná dlažba, že?

A další sloupy...

... a další balvany.

Obrova brána

Nevypadá špatně.

Obrovy varhany.

Obrova bota

Zde skončila modrá trasa

Jsme nahoře


Rubriky

Najnovšie komentáre

Fotogalérie

    Náhodná fotografia

    Prejdite na fotografiu Bazilika sv. Františka,

    Všetky fotogalérie


    Obľúbené adresy    Služobný vchod