Fotogaléria - Vila Farnese v Caprarole

Autor Jago. Fotogaléria vytvorená 8. 11. 2015 Ne 17:29.

Caprarola je městečko (asi 5500 obyvatel) v provincii Viterbo v regionu Lazio, asi 50 km severozápadně od Říma. Leží na tufovém výchozu východně od jezera Vico na jižním svahu nevysokého pohoří Monti Cimini (nejvyšší hora Monte Cimino měří 1053 metry) mezi bývalými římskými silnicemi Via Cassia a Via Flaminia.

Vila Farnese v Caprarole patří k nejkrásnějším pozdně renesančním stavbám. Byla jednou z mnoha, které postavila rodina Farnese ve svých doménách. Zpočátku byla koncipována jako pevnost, jak bylo zvykem u okázalých domů v Laziu na přelomu XV. a XVI. století. Vypracováním návrhu na opevněné sídlo byl původně kardinálem Alessandrem Farnesem starším, pozdějším papežem Pavlem III., pověřen Antonio da Sangallo mladší. Práce začaly v roce 1530, ale v roce 1546 byly v důsledku Sangallova úmrtí přerušeny. Kardinál Alessandro Farnese mladší chtěl oživit projekt svého dědečka, k čemuž v roce 1547 povolal architekta Giacoma Barozziho zvaného il Vignola, ale stavební práce byly obnoveny až v roce 1559.

Vignola radikálně změnil Sangallův projekt. Stavba byla při zachování půdorysu původního pětiúhelníkového opevnění změněna na impozantní renesanční palác (palazzo in fortezza), který se stal letním sídlem kardinála a jeho dvora. Rohové bastiony nahradil architekt velkými terasami, otevřenými do okolní krajiny, zatímco do středu rezidence bylo situováno kruhové nádvoří o dvou podlažích.

Uvnitř honosné rezidence pracovali nejlepší malíři a architekti své doby. Náměty fresek byly inspirovány spisovatelem Annibalem Caro a namalovali je Taddeo Zuccari, jejž po jeho smrti v roce 1566 nahradil jeho bratr Federico Zuccari, Onofrio Panvinio a Fulvio Orsini. Stavba byla dokončena až dva roky po Vignolově smrti.

Budova má pět podlaží:

- I Sotterranei (suterén), který obývalo služebnictvo, tvořil zázemí pro řádný chod paláce. Byly zde kuchyně, skladiště, pekárna, mlýn apod., do nichž však návštěvníci nemohou.

- Il Piano Rialzato, též Piano dei Prelati (mezanin zvaný též Patro prelátů), v němž se nachází Sala de la Guardia (Sál gardy), Armeria (původně zbrojnice, nyní je zde pokladna) Sala di Giove (Jupiterův sál), Appartamento estivo (Letní apartmán), Appartamento invernale (Zimní apartmán) a Sala dei Cigni (Sál labutí).

- Il Piano nobile („vznešené patro“), v němž se nachází spousta sálů a pokojů včetně kaple.

- nejvyšší dvě podlaží byla určena pro personál. Návštěvníkům nejsou přístupná, zřejmě toho tam není moc k vidění.

Vila je obklopena nádhernými pozdně renesančními terasovitými zahradami, které byly se sídlem spojeny mosty. Práce na zahradách zahájil v roce 1565 Giacomo del Duca a byly dokončeny teprve v roce 1630 pod vedením Girolama Rainaldiho. Nyní patří k rezidenci italského prezidenta a v době naší návštěvy byly bohužel uzavřené.

Rodina Farnese

Česká Wikipedie praví (po doplnění a jazykovém zcivilizování textu) zhruba toto: Farnese (někdy také Parmští) byl italský šlechtický rod a vlivná rodina během italské renesance, která vládla v Parmském vévodství. Z této dynastie vzešel například papež Pavel III. Od roku 1556 byli parmští vévodové z rodu Farnese také vévody z Piacenzy. V letech 1748 až 1848 byli rovněž i vévody z Guastally.

Prvním známým příslušníkem byl Niccolò Farnese (†1339), který ovšem ještě v Parmě nevládl, ale je pokládán za zakladatele rodu. Prvním opravdovým parmským vévodou z dynastie Farnese se stává až jeho potomek v 7. generaci, syn papeže Pavla III. vévoda Pier Luigi Farnese. Rod pak vládne v Parmě do 13. generace, kdy se postupně vlády ujímají tři bratři (Odoardo II., Francesco a Antonio), z nichž ale žádný nezanechal mužské potomky. Parmské vévodství poté zdědila dcera Odoarda II. Farnese Alžběta, která se provdala za španělského krále Filipa V. z rodu Bourbonů (Bourbon-Anjou). Bourbonsko-parmská větev této dynastie pak vládla v Parmě až do roku 1860, kdy byla sesazena; její nárok na trůn je však platný dodnes.

Poznámka: Pokud by někoho zarazilo, že církevní hodnostář a pozdější papež Pavel III. měl syna, nechť se nediví. On měl dokonce ty syny tři plus jednu dceru. Pochopitelně pocházeli z nemanželského lože, ale tatínek je nechal papežem legitimovat, aby tak zachránil rod před vymřením.

Použité prameny: Informace jsem čerpal zejména z místních italsko – anglických naučných cedulí a z italských stránek, které najdete tady, tady a tady.

Vila z boku

Průčelí

Sala della Guardia (Sál gardy)

Sala di Giove (Jupiterův sál)

Appartamento Invernale (Zimní apartmán)

Sala dei Cigni (Sál labutí)

La Scala Regia (Královské schodiště) – kupole.

Portico (sloupový ochoz)

La Capella (kaple)

La sala dei Fasti Farnesiani (Sál skutků rodiny Farnese)

La sala dei Fasti Farnesiani (Sál skutků rodiny Farnese)

L'Anticamera del Concilio (Předpokoj koncilu)

L'Anticamera del Concilio (Předpokoj koncilu)

La Stanza della Solitudine o dei Filosofi (Pokoj samoty, též Pokoj filosofů)

La Stanza della Penitenza (Pokoj pokání)

La stanza dei Giudici (Pokoj soudců)

La Sala degli Angeli (Sál andělů)

La Sala del Mapamondo (Sál mapy světa)

La Sala del Mapamondo (Sál mapy světa)

La Sala del Mapamondo (Sál mapy světa)


Rubriky

Najnovšie komentáre

Fotogalérie

    Náhodná fotografia

    Prejdite na fotografiu Latinská katedrála,

    Všetky fotogalérie


    Obľúbené adresy    Služobný vchod