Peníze, peníze...
Na výstavu se „zlatým mackem“ chodí i školy. Naše prostřední nám z té návštěvy přinesla dva zajímavé pracovní listy, které děti dostanou při příchodu a které mají vyplnit. Je to takový test pozornosti. Jak byste v něm obstáli vy?

Mladší děti – cca do 5. třídy.
Starší děti už mají ten test složitější, takže chtějí-li jej úspěšně absolvovat, musí oběhnout všechny exponáty. To se vám tady nepodaří, leč zkuste si aspoň tipnout.

Starší děti – 1. strana

Starší děti – 2. strana.
Máte určitou výhodu, že jste zpravidla aspoň trochu pamětníci.
Jago | 28. 3. 2019 Št 10:30 | Aktuality Zábava | 22 komentárov
Komentáre
Pri komentovaní vás prosíme o dodržiavanie elementárnych zásad slušnosti.
Pokiaľ neviete, aké to sú, asi vám niet pomoci, ale predsa len - skúste pozrieť do záveru tohto článku.
Tak tú zlatú tehlu netuším, v stokorunách som sa tiež pomýlil, ale inak sa celkom chytám.
Mimochodom, tú bankovku z otázky č. 10 som pred chvíľou videl v inzeráte, pán za ňu chce 120 €.
[2] To je ještě docela humánní cena. BTW: Máš ji v obálce, pokud jsi ji už dostal. ;.)
spomienočka: rumunský cintorín, podvečer, zpoza hrobu sa čosi blíži k nám…staručká bezdomka.....dávam jej peniažok s krásnym modrým horcom, dva tam tuším boli…má radosť. ostatní dosť divne čumia. manžel sa pýta, či viem, že som jej dala niečo vyše 20 euro. ja že nie, ale tie kvetinky sa mi páčili
tie rumunské peniaze boli krásne kvetinkové. na tie som sa pozrela. inak si peniaze vôbec neobzerám, v podstate ani nemám kedy. dlho sa u mňa neohrejú
[6] Tá bankovka mohla byť buď 10-tisícka alebo 1 leu – podľa toho, kedy si tam bola (vzhľadom na to, že spomínaš manžela, tak predpokladám, že desaťtisícka – štyri nuly škrtali Rumuni v roku 2005).
[8]
Škrtání nul.
To by mohl být dobrý námět na lidovou píseň.
[6] Oby logika – Peniažok = penízek = mince. Mince s modrým hořcem = kolorovaná mince. Kurňa, ti Rumuni byli na svou dobu nějaký moderní.
[13] Na SV výroky logika neplatí. Ani Oby logika.
Ale v tejto súvislosti ma napadajú dve veci – Rumuni boli prví, ktorí mali v Európe polymérové (plastové) bankovky (pred nimi ich zaviedli Austrálčania a Novozélanďania, ak teda nerátam kadejaké pamätné). A prvá kolorovaná minca, ktorú som mal v zbierke, bola kubánska.
[14] Ono to je úplně jedno, na koho výroky uplatním Oby logiku; v každém případě se nestačím divit, když někdo uvede věci na pravou míru.
[15] Viď Třeba platidlo… dřív se směňovay krámy za kus hadru, plátna, od toho platit a to plátno se trhalo, od toho vznikl Trh.
[16]
Ještě, že už mušle (kauri) jako platidlo neplatí – to by dostaly (pánské) veřejné záchodky zabrat…:-P
[19] No jasně, až na ten trh. Tehdy se ještě tkalo plátno vysoké kvality, které se hned tak nerozTRHlo.
[20] Třeba se ale při výměně říkalo „Trhni si!“, aby se odzkoušelo, že kvalita plátna je na úrovni.