Sankt-Peterburg 3 – kafedraly, cerkvy i sobory
V tretej časti peterburgských potuliek sa pozrieme na tamojšie katedrály, kostoly a chrámy.

Katedrála svätého Izáka.
Z dávnych dôb školopovinnej ruštiny si ju pamätám ako Isakijevskij sobor. Barák vymyslený cárom Alexandrom I. na počesť porážky Napoleona a zamýšľaný ako najvýznamnejší a najväčší kostol Ruska. Autorom je (snáď trochu paradoxne) francúzsky architekt Auguste de Montferrand, ktorý sa evidentne inšpiroval parížskym Panteónom – svätý Izák je postavený rovnako v klasicistnom slohu (ako ostatne drvivá väčšina centra Peterburgu), pôdorys samotného chrámu je síce obdĺžnikový, ale vďaka výrazným predsadeným portikom na všetkých štyroch stranách získava tvar gréckeho kríža, jeho masívna kupola, opticky odľahčená stĺporadím po jej obvode rovnako dominuje svojmu širokému okoliu a (čo už ale v Monterrandových plánoch iste nebolo) aj tento barák slúžil počas väčšiny svojej existencie inému účelu než pre aký bol postavený – počas sovietskej éry bol zmenený na Múzeum ateizmu. Ako múzeum funguje dodnes, popritom sa tu však znovu konajú aj bohoslužby.

Vstupný portikus k svätému Izákovi.

Kazaňská katedrála, presnejšie Katedrála Panny Márie kazaňskej, dostala meno podľa ikony Matky Božej, ktorá (ikona, nie Matka Božia) bola vykopaná zo zeme v Kazani v čase panovania Ivana Hrozného a od tej doby ochraňuje Rusko.
Tak ako sa autor svätého Izáka inšpiroval v Paríži, autor tejto katedrály, ruský architekt Andrej Voronichin sa zase evidentne vzhliadol v rímskej bazilike svätého Petra – „objímajúce“ kolonády síce počas stavby vzbudili nevôľu ruskej spoločnosti, ktorej sa nezdalo, že by ich ortodoxná cirkev mala kopírovať niečo od tej odpadlíckej západnej, ale cárovi Alexandrovi I. sa Voronichinov návrh páčil (napokon, jeho otec a predchodca Pavol I. túžil po opätovnom spojení západnej a východnej cirkvi), takže to ostalo tak.

V Kazaňskej katedrále je pochovaný maršál Michail Kutuzov, víťaz nad Napoleonom – a pred chrámom stojí jeho monumentálna socha.

Jak se Napoleon zove?
Bonaparte, Kutuzove!

Interiér Kazaňskej katedrály.

Katedrála svätého Mikuláša je hlavným kostolom ruského námorníctva. Autorom tohto pompézneho kostola v štýle ruského alžbetínskeho baroka so samostatne stojacou zvonicou je vtedajší hlavný architekt námorníctva Sáva Čevakinskij.

Ako sa na námornú katedrálu patrí, na veži zvonice nechýba lodný povrazový rebrík.

Kozácky kostol Povýšenia svätého kríža na Ligovskom prospekte, postavený pôvodne v barokovom štýle, po prestavbe viac-menej klasicistný.

Za kozáckym kostolom sme natrafili na pamätník „cára-mučeníka Nikolaja II a jeho rodiny“. Zaujímavé, že svätými sa stali len cár, jeho manželka a syn (cárovič Alexej, vrchný kozácky ataman). Štyri dcéry vyšli naprázdno.

Väčšina petrohradských kostolov patrí samozrejme ortodoxnej cirkvi. Ale natrafili sme aj na svätostánky iných vierovyznaní – tento je napríklad protestantský.

V roku 2017 bolo nielen sté výročie boľševickej revolúcie, ale aj päťsté výročie Reformácie. Lutherovi vydržala revolúcia evidentne o dosť dlhšie než Leninovi a Trockému.

Na Nevskom prospekte sa nachádzajú aj dva chrámy, zasvätené svätej Kataríne – arménsky…

…a katolícky (bohužiaľ, keď sme ho objavili, bol už zakuklený).

Chrám Vzkriesenia Krista-Spasiteľa na krvi, postavený na mieste, kde v roku 1881 zahynul pri atentáte cár Alexander II., nápadne pripomína moskovského Vasilija Blaženého.

Anglický historik Orlando Figes vo svojej knihe o ruskej revolúcii charakterizoval tento barák ako „príklad obludnej snahy posledných cárov pomoskovčiť Peterburg“, čo je celkom výstižné – tento byzantínsky barák pôsobí v klasicistnom Peterburgu ako päsť na oko (mimochodom, presne rovnako to Rusi spravili aj v Tallinne – medzi štíhlou severskou gotikou hanzovného mesta je capnutá takáto cudzorodá načančaná „torta“ s cibuľovými kupolami).

Boľševici v roku 1922 vyhlásili kostol za „typický príklad úpadku ruskej architektúry konca 19. storočia bez akejkoľvej umeleckej či historickej hodnoty“, chrám vydrancovali a mal byť zbúraný. Kým k tomu došlo ale začala vojna, počas ktorej slúžil najprv ako márnica, potom ako sklad ovocia a zeleniny. V roku 1968 komunisti názor zmenili a rozhodli, že tento barák si predsa len zaslúži pamiatkovú ochranu a rekonštrukciu, takže po 27 rokov trvajúcej rekonštrukcii sa vrátil k svojmu pôvodnému účelu.

Interiér je naozaj pôsobivý – s výnimkou sokla vpodstate celý vyzdobený mozaikami, je ich vraj 7500 metrov štvorcových.

Jeden z pompéznych lustrov, zopár svätých a polovica Krista.

Apoštoli a Matka Božia (alebo že by to nebodaj bola Mária Magdaléna?).

Neviem, kto je ten ležiaci svätý, ale musí to byť dôležitá persóna, keď sa kvôli nemu unúvali hneď štyria anjeli.

Kristus,…

…Kristus…

…a zase Kristus.

Kristus vraj vyhnal z chrámu osbchodníkov a peňazomencov. Zlodeji tam ale evidentne chodia furt.
lojzo | 8. 11. 2020 Ne 16:03 | Architektúra Cesty Obrázky | 9 komentárov
Komentáre
Pri komentovaní vás prosíme o dodržiavanie elementárnych zásad slušnosti.
Pokiaľ neviete, aké to sú, asi vám niet pomoci, ale predsa len - skúste pozrieť do záveru tohto článku.
katolícky (bohužiaľ, keď sme ho objavili, bol už zakuklený)
Že by Christo?
(Christo Vladimirov Javacheff)
No paráda! Ta fronta u kazaňského chrámu je na ikonu kazaňské Madony, kterou tam občas vystavují (putuje zemí). My tam šli druhý den, kdy už tam ikona nebyla. V chrámu bylo pár lidí a vstupné 10 rublů.
Na zakuklený chrám jsme měli štěstí, ale zase plachtou bylo zakryté Carské Selo. Vždy to tak vyjde, že něco se rekonstruuje, např. při druhé návštěvě Říma byla zakrytá fontána di Trevi, v Antverpách byla lešením obestavěná galerie a navíc ještě uzavřená, …
V Kazaňské katedrále jsme nebyli, v chrámu sv. Izáka ano, ale stavby působí těžkotonážním dojmem, zajímavější mně připadaly bleděmodré chrámy, např. Smolnyj,
[4] Súhlasím, klasicistné chrámy sú ťažkopádne – a klasicizmus v takom meradle, v akom ho človek vidí v Peterburgu, nudný.
[4] Pravdu díš, Smolnyj vypadá líp. Vylezli jsme tam na věž a kromě toho jsme viděli na trávníku hromadný křest několika mladíků. Naopak jsme se nedostali do Spasa na krovi, bylť zavřený.
Taky se mi zdá, že ta nádhera vypadá poněkud bombasticky. Zřejmě si říkali, že když už, tak už.
Díky, lojzo, žes to sem dal. Já v rusku nikdy nebyla a nejspíš už se tam ani nepodívám.